Author picture
EWA tylec
EWA tylec

Podróżowanie nie jest kwestią pieniędzy, tylko odwagi. Paulo Coelho

Abu Zabi/Abu Dhabi – po sąsiedzku

Abu Zabi/Abu Dhabi – po sąsiedzku

W Abu Dhabi spędziłam dwa dni przy okazji pobytu w Dubaju. Dojeżdżaliśmy taksówką – czas i koszt dojazdu były bardzo ok. Nie pamiętam dokładnej kwoty za przejazd, ale warto umawiać się na konkretną kwotę wcześniej, zamiast jechać z licznika. 

Jeden z dni w całości poświęciliśmy na zwiedzanie Ferrari World – pierwszego na świecie parku rozrywki poświęconego słynnej włoskiej marce samochodów. Park znajduje się na wyspie Yas i oferuje ogrom atrakcji dla fanów prędkości i adrenaliny. Gwoździem programu jest Formula Rossa – najszybsza kolejka górska na świecie osiągająca prędkość 240 km/h. 

Poza tym w parku można znaleźć symulatory jazdy Ferrari, wystawy o historii marki, pokazy akrobacji samochodowych i sklep z pamiątkami. Ferrari World sprawdzi się jako miejsce dla całej rodziny. Oprócz ekstremalnych atrakcji są również te dedykowane najmłodszym – karuzele, gry, kino 4D. 

Park jest wyjątkowy i niepowtarzalny, a jego czerwony kolor przyciąga wzrok z daleka. Mnie dodatkowo urzekła strefa kulinarna, która jest imitacją włoskiego miasteczka. Zdecydowanie miło spędzało się tam czas.

Kolejny dzień podzieliliśmy pomiędzy Luwr i Meczet. Luwr Abu Dhabi to nowoczesne muzeum sztuki i cywilizacji, które jest częścią współpracy między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Francją. Muzeum zostało zaprojektowane przez słynnego architekta Jeana Nouvela i ma kształt kopuły z tysiącami gwiazd, które tworzą efekt “deszczu światła” wewnątrz. Zdecydowanie już z zewnątrz robi wrażenie. Muzeum prezentuje ponad 600 dzieł sztuki z różnych epok i regionów świata, pokazując uniwersalne wartości ludzkości. Muzeum jest naprawdę fascynujące i edukacyjne, a jego kolekcja jest bogata i różnorodna. Można tam podziwiać zarówno starożytne artefakty, jak i współczesne dzieła sztuki. 

Natomiast Meczet Szejka Zajeda to największy i najpiękniejszy meczet w Abu Dhabi, a także jeden z największych na świecie. Jest to arcydzieło architektury islamskiej, które łączy w sobie różne style i szkoły. Meczet ma 82 kopuły, ponad 1000 kolumn, złote żyrandole i największy ręcznie tkany dywan na świecie. Meczet jest otwarty dla zwiedzających każdego wyznania i kultur, a wstęp jest bezpłatny. Wymagany jest jednak odpowiedni strój – kobiety muszą zakryć włosy, ramiona i nogi, a mężczyźni muszą nosić długie spodnie i koszule. Te aspekty są bardzo rygorystycznie sprawdzane przed wejściem. Meczet jest naprawdę imponujący i zachwyca swoją bielą, błękitem i złotem. Myślę, że po zmroku, oświetlony wygląda jeszcze piękniej. Może ktoś z was widział go o takiej porze i podzieli się zdjęciami?

Niebawem będziemy jeden dzień przejazdem w Abu Zabi. Tym razem planujemy poświęcić go na park rozrywki Warner Brosa.